Kako ostati varen pri delu na višini
Delo na višini je eden največjih vzrokov za smrt in hude poškodbe pri delu, kar predstavlja 28 % smrtnih poškodb v petletnem obdobju do leta 2017 v Angliji. Bilo je tudi 43.000 nesmrtnih poškodb zaradi padcev z višine¹. Medtem ko se je delu na višini priporočljivo izogibati, kadar je to razumno, bo včasih potrebno. Z ustreznimi previdnostnimi ukrepi lahko zmanjšate tveganja, povezana z delom na višini.
Varna uporaba lestev
Izvršni organ za zdravje in varnost predlaga, da je uporaba lestve primerna za delo na višini za kratkotrajne naloge z nizkim tveganjem. Ko uporabljate lestev, morate vedno narediti nekaj preprostih korakov, da ostanete varni.
- Čim več dela opravite s tal in po potrebi uporabite raztegljiva orodja.
- Za delo vedno uporabite pravo vrsto lestve. Za komercialno in trgovsko uporabo morajo biti lestve certificirane po standardu EN 131 Professional.
- Pred uporabo vedno preverite, ali je vaša lestev v dobrem delovnem stanju. Preverite morebitne poškodbe stopal, prečk in stopnic. Na lestvi morate preveriti tudi ploščad in zaklepne palice.
- Prepričajte se, da lestev ne more zdrsniti; to lahko pomeni privezati lestev, da jo zavarujete, ali uporabiti stabilizacijsko napravo. (Skladno z EN 131 morajo biti lestve, višje od 3 m, opremljene s stabilizatorjem.)
- Vedno imejte tri točke stika z lestvijo; to sta lahko dve nogi in ena roka, lahko pa tudi dve nogi in vaše telo (kolena ali prsni koš), če za delo potrebujete roke.
- Nikoli ne pretiravajte: telo naj bo ves čas osredotočeno na lestev.
- Nikoli ne prekoračite varne delovne višine lestve. Na nagnjeni lestvi nikoli ne delajte z zgornjih treh prečk in lestev naj sega 1 m nad mestom, kjer delate. Na lestvi stojite le na zgornjih treh stopnicah, če imate ustrezen oprijem.
- Nikoli ne prekoračite varne delovne obremenitve stopnic; ne pozabite, da največja obremenitev vključuje vso opremo, ki jo morate imeti s seboj.
- Na lestvi nikoli ne imejte več kot ene osebe hkrati.
- Če lestev uporabljate za opravljanje električnih del, se prepričajte, da je izdelana iz ustreznega neprevodnega materiala, kot so steklena vlakna.
- Poskrbite, da vas je delodajalec ustrezno usposobil za varnost, preden začnete z delom na višini.
- Zagotovite, da so v primeru nesreče vzpostavljeni nujni postopki.
AJ priporoča, da pred kakršnim koli delom na višini opravite popolno oceno zdravja in varnosti ter da upoštevate smernice, ki jih je določil Izvršni organ za zdravje in varnost. Za več informacij in veljavne predpise o delu na višini obiščite: https://zakonodaja.com/zakon/zvzd-1